Kürtün Tüneli Trafiğe Açıldı.

Yapımı Cengiz İnşaat tarafından tamamlanan Trabzon-Gümüşhane ve Tirebolu-Torul akslarının kesiştiği noktada kesintisiz, güvenli ve konforlu trafik akışını tesis etmek amacıyla yapılan Kürtün Ayrım Kavşağı ve Tüneli Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Sayın Adil KARAİSMAİLOĞLU'nun da katılımıyla gerçekleştirilen törenle 24 Nisan 2021 tarihinde hizmete açılmıştır.
Proje kapsamında Tirebolu-Torul Yolu'nda yer alan 1942 metre uzunluğunda çift tüplü Kürtün Tüneli elektromekanik işleri anahtar teslim olarak MC Sistem tarafından gerçekleştirilmiştir

Umman Sultanlığı’nın İlk Otoyol Tünelleri Trafiğe Açıldı.

Özkar İnşaat tarafından yapımı gerçekleştirilen 190 km’lik Al Sharqiyah Otoyolu Nidab ve Al Aqq Tünelleri 20 Ocak 2020 tarihinde trafiğe açılmıştır. Tüneller Umman Sultanlığındaki ilk tünellerdir.

1.450 metre ve 650 metre uzunluğunda 2 çift tüp ve her bir yönde 3 şerit olarak inşa edilen tünellerin elektromekanik sistemleri 6 ay gibi kısa bir sürede MC Sistem tarafından anahtar teslim olarak tamamlanmıştır.

Üstün yapım tekniği ve ileri teknolojisi ile dikkat çeken tüneller Uluslararası standart ve normlara uygun olarak projelendirilmiş ve imal edilmiştir.

 

Menemen-Aliağa-Çandarlı Otoyolu trafiğe açıldı.

29 Ekim 2019 tarihinde trafiğe açılan otoyol Kuzey Ege Otoyolu adıyla hizmet verecek.
İKA (IC İçtaş, Kalyon) İzmir Otoyolu Yapım Adi Ortaklığı tarafından gerçekleştirilen proje kapsamında, 1040 metre uzunluğunda 2 tüpten oluşan Buruncuk Tünelinin elektromekanik işleri ile 90 km’lik otoyol ve bağlantı yollarına yönelik akıllı ulaşım sistemleri 5 aylık bir sürede MC Sistem tarafından anahtar teslim olarak tamamlanmıştır. Kuzey Ege Otoyolu, İzmir’in, Aliağa’daki sanayi bölgeleri ile Çandarlı Limanı’na yüksek standartlarda bağlantısını gerçekleştirecek olup, sahip olduğu elektromekanik sistemler ve akıllı ulaşım sistemleri sayesinde trafik güvenliği, can ve mal emniyetini sağlayacaktır.

 

Gümüşhane Çevre Yolu'nun Açılışı Gerçekleşti.

Gümüşhane şehir geçişi trafiğini düzenleyen 11,25 km’lik Gümüşhane Çevre Yolu’nun açılışı Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip ERDOĞAN tarafından yapıldı. Yol bünyesinde 17 kilometre uzunluğunda 9 tünel, 13 köprü ve 4 viyadüğün olduğu Gümüşhane Çevre Yolundaki tüm elektromekanik işler, MC Sistem tarafından anahtar teslim yapılmıştır.

İnşaatları “Cengiz İnşaat” tarafından yapılan yol, uygulanan modern yapım teknikleri ve üstün kalitesi ile dikkat çekmektedir. Türkiyede tek bir sözleşme altında yapılan en büyük Tünel Elektromekanik İşi olan Gümüşhane Çevre Yolu Elektromekanik İşleri, 14 ayda tamamlanmıştır.

Socar Yönetim Binası Güç Sistemleri Tamamlandı.

Socar Yönetim Binası Güç Sistemleri Tamamlandı.

MC Sistem Socar'ın İzmir Aliağa da yaptığı Yönetim Binasının Güç Sistemlerini tamamladı. Binanın OG, AG, Jeneratör, Trafo , Kablaj ve diğer sistemlere ait işleri MC Sistem tarafından anahtar teslim olarak gerçekleştirilmiştir. Binanın Ekim ayı içinde faaliyete geçmesi planlanmaktadır.

Sabuncubeli Tüneli Trafiğe açıldı.

Sabuncu Beli Tüneli Trafiğe açıldı. 

Sabuncubeli Tüneli, 10 Haziran 2018 tarihinde yapılan törenle Başbakan Sayın Binali YILDIRIM tarafından trafiğe açıldı.Yapımı İzmir İnşaat Adi Ortaklığı tarafından gerçekleştirilen 2 tüpten oluşan 4130 metre uzunluğundaki tünelin elektromekanik işleri 5 ay bir sürede MC Sistem tarafından anahtar teslim tamamlanmıştır.Manisa İzmir arasındaki yoğun araç trafiğinin olduğu tünel, yüksek güvenlik ve işletme standartlarında elektromekanik sistemlere sahiptir.

 

 

Yapımı Cengiz inşaat tarafından gerçekleştirilen Kuveyt Havalimanı T4 Terminali 04.07.2018 de Kuveyt Emiri Şeyh Sabah El-Ahmad Al-Jaber Al-Sabah tarafindan açılmıştır.

Yapımı Cengiz inşaat tarafından gerçekleştirilen Kuveyt Havalimanı T4 Terminali 04.07.2018 de Kuveyt Emiri Şeyh Sabah El-Ahmad Al-Jaber Al-Sabah tarafindan açılmıştır.

Kuveyt Sivil Havacılık Genel Müdürü Şeyh Salman el-Sabah tarafından açılış sırasında yapılan açıklamada Kuveyt'i bölgesel merkez haline getiren T4 terminalinin özellikle Kuveyt Havayolları tarafindan kullanılması ve 2037 yılına kadar 40 milyon yolcuya hizmet vermesi planladığı bilgisi verilmiştir.

T4 terminali 225.000 metrekareye dağılmış, 14 adet Yolcu kapısı, 6 adet körük,50 Check in Counter,16 adet Self check in cihazi, Business Class lounge, gümrüksüz satış mağazaları, 2.450 dönüm otopark, 3 adet yardımcı bina ile beraber toplamda 60.000 m2 kapalı alana sahiptir.

Kontrol-Haberlesme, Güvenlik, BMS Sistemleri ve bu Sistemlerin tek platformda entegrasyonunu saglayan IBMS sisteminin tasarım, montaj ve test devreye alma faaliyetleri eksiksiz bir şekilde Mc Sistem ekipleri tarafından 7 ayda gerçekleştirilmiştir.

Dünyanın 2nci en uzun çift tüplü karayolu tüneli trafiğe açıldı.

Dünyanın 2nci en uzun çift tüplü karayolu tüneli trafiğe açıldı.

 

Ovit Tüneli 14 Haziran 2018 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katıldığı törenle ulaşıma açıldı. Ovit Dağı geçidinde yapımı tamamlanan 14,3 kilometrelik çift tüplü Ovit Tüneli, Türkiye'nin en uzun, Çin'de bulunan 18,2 kilometre uzunluğundaki Zhongnanshar çift tüplü kara yolu tünelinden sonra ise dünyanın 2'nci uzun çift tüplü tüneli oldu.

 

Tünelin elektromekanik işlerinin tamamı anahtar teslim MC Sistem tarafından 13 ay gibi rekor bir sürede tamamlandı. Elektromekanik ve Kontrol Sistemlerinin yapımında bir çok yenilik içeren tünel, sürüş güvenliği açısından da dünyada bir çok ilke sahiptir.

 

Yapımı Cengiz Makyol ASL Ortaklığı tarafından gerçekleştirilen tünel  kış ayalarında kapalı olan Karadeniz ile Doğu Anadolu bölgelerinin bağlantısını  sağlamanın yanında Karadeniz Limanlarını Doğu Anadolu ya bağlanmasını sağlayacaktır.

Yapımı Kolin İnşaat tarafından gerçekleştirilen Çayyolu Metro Depo Sahası Projesinde , Sinyalizasyon ve Elektromekanik işler MC Sistem tarafından anahtar teslim olarak tamamlanmış ve Geçici Kabulü yapılmıştır.

Yapımı Kolin İnşaat tarafından gerçekleştirilen Çayyolu Metro Depo Sahası Projesinde , Sinyalizasyon ve Elektromekanik işler MC Sistem tarafından anahtar teslim olarak tamamlanmış ve Geçici Kabulü yapılmıştır.

GOA1 Seviyesinde Sinyalizasyon Sistemine sahip olan depo ana hatta Ansaldo Sistemi ile de entegre edilmiştir. GOA1 Sistemi ve Ansaldo Sinyalizasyon Sistemi ile olan entegrasyon yerli mühendislik kabiliyetleriyle yapılmıştır.

Sinyalizasyon Sisteminin yanı sıra Telsiz Sistemi, Anons Sistemi, CCTV Sistemi, Merkezi Saat ve Erişim Kontrol Sistemi, Telefon Sistemi ve Metro SCADA sistemleri de anahtar teslim MC sistem tarafından yapılmıştır.

 

140.000m2 alan üzerine kurulu olan Çayyolu Depo Sahası, metro trenlerinin periyodik, arıza, günlük ve ağır bakımlarının yapılması için hizmet verecektir.  Proje kapsamında sinyalizasyon sistemleri için yerli kaynaklar kullanılmış olup,   mevcut Kızılay- Çayyolu Hattına tam entegrasyonu gerçekleştirilmiştir.

MC Sistem Kuveyt Uluslararası Havalimanı T4 Terminali Kontrol ve Güvenlik Sistemlerinin sözleşmesini Cengiz İnşaat ile imzaladı.

MC Sistem Kuveyt Uluslararası Havalimanı T4 Terminali Kontrol ve Güvenlik Sistemlerinin sözleşmesini Cengiz İnşaat ile imzaladı. Kuveyt Uluslararası Havalimanı T4 Terminali 55.000 m2 kapalı alana, 200.000m2 açık alana ve Yıllık 4.5 Milyon yolcu kapasitesine sahip olacaktır. İmzalanan sözleşme kapsamında Havaalanı Network Sistemi, TV/IP Sistemi, Voice/IP Sistemi, Merkezi Saat Sistemi, Erişim Sistemi, CCTV Sistemi, Anons Sistemi, BMS ( Building Management System) ve Oda Ekipmanlarının tasarım ve montaj faaliyetlerine başlamıştır. 

Çağlayan Kavşağı alt geçidi trafiğe açıldı.

Yapımı, Yüngül İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş. tarafından gerçekleştirilen, Erzincan Çağlayan Kavşağı alt geçidinin elektrik, aydınlatma, trafik ve kontrol sistemleri işleri, MC Sistem tarafından 06 Kasım 2017 tarihinde tamamlanarak alt geçit trafiğe açılmıştır.

MC Sistem Dudullu Bostancı Metrosu Kontrol ve Haberleşme Sistemleri Sözleşmesini imzaladı.

MC Sistem Dudullu Bostancı Metro Hattında Kontrol ve Haberleşme Sistemlerinin anahtar teslim sözleşmesini Şenbay Kolin Kalyon İş Ortaklığı ile imzaladı. Dudullu Bostancı hattı 14,2 km uzunluğunda olacaktır. Hatta 13 İstasyon ve 1 depo sahası olacaktır. İmzalanan sözleşme kapsamında Telsiz Sistemi, IP/MPLS İletim Sistemi, Araç Üzeri Haberleşme Sistemi, Yangın Algılama Sistemi, Erişim Kontrol Sistemi, Anons Sistemi, Kamera Sistemi, Merkezi Saat , Yolcu Bilgilendirme , Telefon Sistemi, Park Kontrol Sistemi gibi tüm elektronik sistemler anahtar teslim MC sistem tarafından yapılacaktır. 

Sn.Cumhurbaşkanımız Ovit Tünel Şantiyesinde

Sn.Cumhurbaşkanımız Ovit Tünel Şantiyesinde

Sn Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan Ovit Şantiyesinde imalatlarımızı yerinde inceledi. Türkiye nin en uzun Dünya nın ise 3ncü en uzun Karayolu Tüneli olan Ovit Tünelleri nin imalatları hızla devam etmektedir. İnşaatı Cengiz İnşaat tarafından yapılan Tünelin Elektromekanik İşleri anahtar teslim MC Sistem tarafından yapılmaktadır. Mayıs ayında Cengiz İnşaat ile MC Sistem arasında imzalanan sözleşmeye göre Aralık ayında Tünel trafiğe açılacaktır. Karadeniz Bölgesi ile Doğu Anadolu Bölgesi arasındaki en önemli geçit olacak Ovit Tüneli 2.000 metre rakımda 15 km lik çift tüp şeklinde imal edilmektedir. 

 

 

MC Sistem Sabiha Gökcen Pist Uzatma Projesin de TEM ve Yonca Tünellerinin Elektromekanik İmalatlarına Başladı...

MC Sistem Sabiha Gökcen Pist Uzatma Projesin de TEM ve Yonca Tünellerinin Elektromekanik İmalatlarına Başladı. İstanbul Sabiha Gökcen Havalimanına yapılacak ikinci pist ile uçak ve yolcu sayında ciddi artış sağlanacaktır. Yapımı YSE Yapı tarafından gerçekleştirilen projede MC Sistem elektromekanik işler sözleşmesini 01.12.2016 tarihinde imzalamıştı.  Projede Mayıs ayı sonunda tek tüpün trafiğe çift yönlü açılması ile birlikte dolgu çalışmalarına başlanacaktır. 

Yapımı ÖZDEMİR İnşaat tarafından gerçekleştirilen Erzincan Erzurum Devletyolu üzerindeki Mutu Tünelleri...

Yapımı ÖZDEMİR İnşaat tarafından gerçekleştirilen Erzincan Erzurum  Devletyolu üzerindeki Mutu Tünelleri elektromekanik işleri MC Sistem tarafından 19.12.2016 tarihinde tamamlanarak hizmete açılmıştır. İki şeritli  çift tüplü tünellerin elektrik , aydınlatma, trafik kontrol ve otomasyon işleri ÖZDEMİR İnşaat ile MC Sistem arasındaki sözleşme şartlarına uygun olarak başarıyla gerçekleştirilmiştir. 

Ordu Topçam Devletyolu üzerindeki T2 ve T3 Tünelleri Hizmete açıldı.

Yapımı KALYON İnşaat tarafından gerçekleştirilen Ordu Topçam Devletyolu üzerindeki T2 ve T3 Tünelleri elektromekanik işleri MC Sistem tarafından 24.11.2016 tarihinde tamamlanarak hizmete açılmıştır. Çift yönlü trafik altında çalışacak tünellerin elektrik , aydınlatma, trafik kontrol ve otomasyon işleri KALYON İnşaat ile MC Sistem arasındaki sözleşme şartlarına uygun olarak başarıyla gerçekleştirilmiştir. 

MC Sistem Malatya Havalimanı Bakım Hangarı ve Siirt Havalimanı Apron İnşaatı elektromekanik işlerinin sözleşmesini imzaladı.

MC Sistem Malatya Havalimanı Bakım Hangarı ve Siirt Havalimanı Apron İnşaatı elektromekanik işlerinin sözleşmesini imzaladı. TAI Ana Yükleniciliğinde devam eden Havaalanlarının inşaat işleri Unitek İnşaat tarafından anahtar teslim yapılmaktadır. Havaalanlarının elektromekanik işleri için MC Sistem görevli alt yüklenici olarak seçilmiştir. Sistemler altı ay gibi kısa bir sürede tamamlanacaktır. 

Erzincan Jandarma Kavşağı alt geçidi trafiğe açıldı.

Yapımı, Yüngül İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş. tarafından gerçekleştirilen, Erzincan Jandarma Kavşağı alt geçidinin elektrik, aydınlatma, trafik ve kontrol sistemleri işleri, MC Sistem tarafından 26 Aralık 2015 tarihinde tamamlanarak alt geçit trafiğe açılmıştır.

MC Sistem NRTH-100C Sistemi Geliştirme Çalışmalarına Başladı

MC Sistem elektronik anklaşman ve jenerik uygulamalı CTC yazılımından oluşan NRTH-100C Sinyalizasyon Sistemi geliştirme çalışmalarına başladı. Geliştirilecek sistem yüksek güvenlik seviyesiyle insan hatasını ortandan kaldıracak ve dispeçerin hatalı yol tayinini imkansız hale getirerek güvenli tren işletmeciliği sağlayacaktır.

UIC,EN50126,EN50128,EN50129,EN50159,CENELEC ve GOST Standartlarına uygun geliştirilen sistem kullanıldığı ülkenin işletmecilik şartlarına göre kolayca konfigüre edilebilecektir. 

Öncelikli olarak depo ve istasyon sahalarının sinyalizasyonlarında kullanılması planlanan sistem SSI (Solid State Interlocking) teknoloji üzerine kurulu olduğundan kolayca ana hatlarda da kullanılabilecektir.

MC Sistem geliştirmekte olduğu sistemin sertifikasyon adımlarını sahip olduğu birikim ile gerçekleşirecektir. 

MC Sistem Cezayir de Naciria Tüneli nin Anahtar Teslim Elektromekanik İşleri Sözleşmesini imzaladı.

MC Sistem Naciria Tünelinin elektromekanik işlerini anahtar teslim yapmak üzere Özgün İnşaat ile sözleşme imzaladı. Naciria Tüneli Cezayirde Thenia Thizi-Ouzou Arasında yapını devam eden demiryolu hattı üzerinde bulunmaktadır. Uzunluğu 1516 metre olan tünel gelişmiş elektromekanik sistemlere sahiptir.

Tünel içine kurulacak elektromekanik sistemler İstasyon Binası içine tesis edilecek olan Kontrol Merkezinden yönetilecektir. Uluslararası Demiryolu Güvenlik standartlarına uygun olarak kurulacak sistemler sinyalizasyon sinyalizasyon sistemi ile de uyumlu çalışacaktır.

MC Sistem Irak ta Gali Zakho Tüneli nin Anahtar Teslim Elektromekanik İşleri Sözleşmesini imzaladı.

MC Sistem Gali-Zakho Tünelinin elektromekanik işlerini anahtar teslim yapmak üzere Limak İnşaat ile sözleşme imzaladı. 2x2 şeritli olacak karayolu tüneli, Duhok şehri ile kuzey batısında yer alan Zakho’yu birbirine bağlamaktadır. Dağın içerisinden geçen tünel, 3.590metrelik iki ayrı tüpten oluşmaktadır.

Türkiye ile Irak Kürt Bölgesel Yönetimi arasındaki ticaret yolunda güvenli ve konforlu bir ulaşım sağlanacak olan Gali Zakho Tüneli nin bölgenin genel ekonomik gelişimine ciddi fayda sağlaması beklenmektedir.

“Design and Built” sözleşme kapsamında MC Sistem Gali Zakho Tüneline  “Directive of the European Parliament and of the Council” direktiflerine uygun elektromekanik sistemleri entegre edecektir. Tüm sistemler Kontrol Merkezindeki SCADA Sistemi üzerinden otomatik senaryolar ile çalışacaktır.